Na hrady a zámky i v zimě. Kde mívají otevřeno?

Na hrady a zámky i v zimě. Kde mívají otevřeno?

Sice vás láká Kostarika nebo Madeira, ale během hlavních svátků v prosinci nebo následně v novém roce nepřemýšlíte nad tím, že byste vycestovali? Necháváte zahraničí raději na léto, kdy bude počasí více přát, ale přesto byste se během zimy chtěli někam podívat? Nabízí se nejrůznější hrady a zámky. Sice se traduje, že mívají během chladných měsíců zavřeno, ale ne všude tomu tak je. Pojďme se podívat na místa, která i v zimě můžete s čistým svědomím navštívit.

Dominanta hlavního města Prahy

Kde je například po celý rok otevřeno je Pražský hrad. Řada lidí ho bere jako symbol České republiky, ale jedná se o hradní komplex jako každý jiný. Dokonce mluvíme o největším hradním areálu ve světě. V případě, že se budete během zimy nacházet v Praze, právě sem by měly zavítat vaše kroky. Otevřena je totiž nejen zdejší vyhlídka, ale také katedrála sv. Víta, kde se co nevidět znovu ukážou veřejnosti korunovační klenoty. Kromě toho je zde působivá Zlatá ulička nebo řada výstav, jež se obvykle konají ve zdejší Jízdárně Pražského hradu.

Za Karlem IV.

Hradní kaple nebo hlavní velká věž jsou i v zimě zpřístupněný návštěvníkům hradu Karlštejn. Působivá stavba, která se rozpíná jen kousek od hlavního města a která hrála hlavní roli nejen ve známém muzikálu, ale také při mnoha událostech českých dějin rozhodně stojí za zvážení. 

Jestliže jste milovníky historie, nebudete nad návštěvou lákat. Pokud byste chtěli nechat prohlídku až na jaro nebo léto, můžete si projít rovnou dva okruhy napříč touto stavbou.

Zimní okruh na Hluboké

Státní zámek Hluboká nad Vltavou patří mezi nejkrásnější u nás. A nejen u nás, ale také ve světě. I když v zimě může působit trochu smutně, protože kolem dokola nekvetou nejpestřejší květiny ani se nerozpínají živé ploty, přesto má zámek svou velmi působivou atmosféru. 

Co návštěvníky potěší a co na mnoha zámcích nebo hradech nebývá v zimě samozřejmostí, je zimní okruh, který prochází tou částí zámku, kde až do roku 1939 byla soukromá apartmá. Využívali je hlavně poslední majitelé hlubockého panství čili návštěvníci mohou nahlédnout do jejich tehdejšího bydlení.