Snižte výdaje za elektřinu. Kolik můžete ušetřit?

Snižte výdaje za elektřinu. Kolik můžete ušetřit?

Existuje mnoho možností, jak ušetřit za elektřinu. Někdy uspoříte několik stovek ročně, někdy dokonce vysoké desítky tisíc korun. Jak se chovat v dnešní době chytře a zabezpečit si jistotu, že budete mít dostatek financí pro vše potřebné? 

Topíte elektřinou?

Zejména domácnosti, kde se elektřina využívá pro topení, dnes mají velmi rozdílné částky, které musí měsíčně odvádět energetickým společnostem. Je nasnadě dobře se zamyslet nad izolací domu a oken. Dotace na zateplení vám pokryjí až polovinu celkových nákladů, což je rozhodně příjemná zpráva. Snížíte tak trvale výdaje na spotřebu energií. Dotace na výměnu oken přitom můžete kombinovat například s dotacemi na stínící techniku. Takto ještě více ušetříte. 

Mraznička jako klasický problematický bod

Naše mrazničky a ledničky jsou spotřebiče, které jsou zapojeny stále. Proto je určitě výhodné mít doma spotřebiče s nejvyšší možnou kvalitou a energeticky nenáročné přístroje. Raději si v obchodě připlaťte několik stovek za kvalitní mrazničku s vysokým standardem, než abyste několik stovek ročně dávali energetické společnosti. 

Nezapomeňte také často mrazničky odmrazovat. Stále hlídejte, zda se netvoří námraza. Ta totiž dále zvyšuje energetickou náročnost daného spotřebiče. 

Levnější proud 

Stále si hlídejte své vlastní podmínky, které máte od distributora. Máte doma tepelné čerpadlo? V tom případě budete mít zřejmě nárok na levnější tarif. Podle aktuálních informací od vašeho distributora zjišťujte, ve kterém čase pro vás platí takzvaný noční proud. Levnější tarif již dnes nebývá jen v noci, ale také přes den. Zapnutí pračky, myčky, sušičky a dalších spotřebičů proto směřujte na tyto časy, kdy je ve vaší smlouvě jasně ukotvený levnější proud. 

Úsporná opatření vám přinesou významný příliv financí, který byste v opačném případě museli vydat za elektrickou energii. Ušetříte tak tisíce, v některých případech i stovky tisíc. Izolujte svůj dům, šetřete a chovejte se chytře.