Jaké jsou výhody hliníku jako materiálu

Jaké jsou výhody hliníku jako materiálu

Velmi často se setkáváme s dotazy ohledně hliníku jako materiálu. Proč jsou hliníkové profily tak oblíbené? Jaké má tento materiál vlastnosti? 

Rozšířila se variabilita

S nástupem hliníku jako konstrukčního materiálu se významně rozšířila variabilita výrobků a konstrukcí, které z něj lze realizovat. Hliník je materiál, se kterým se výborně pracuje. Je lehký a chemicky odolný. Díky nekonečné možnosti jeho úpravy se dále rozšiřují možnosti koncového vzhledu produktu. Hliník je možno získat v několika vzorech, barvách i tvarech. Navíc se dá dále povrchově upravovat, a tak si každý může výsledný výrobek ještě barevně upravit. 

Odolností je hliník proslulý

Hliník je pověstný svou odolností. Díky své tepelné vodivosti se používá i při výrobě kuchyňského nádobí, ve stavebnictví a v hobby tvorbě se zase vysoce cení jeho stálobarevnost a odolnost vůči nepříznivému počasí. Pokud sháníte materiál, který obstojí i v našich zeměpisných šířkách, je to právě hliník. Je totiž schopen odolat i maximálním teplotním výkyvům, a to aniž by se změnila jeho struktura. Hliník je také odolný vůči korozi. 

Nízká hmotnost nabízí celou řadu využití

Další nespornou výhodou hliníku je jeho velmi nízká hmotnost a pevnost. Je to materiál, který je i přes nesrovnatelně nižší hmotnost ve srovnání se železem robustní a výborně přizpůsobitelný. Hliník v sobě spojuje snad všechny ideální vlastnosti materiálu, který si pro svůj projekt přejete. Díky jeho struktuře se velmi snadno obrábí i transportuje. Lehký materiál navíc snižuje zatížení nosné konstrukce a dovoluje, aby se usadil i skelet menších rozměrů. 

Díky hliníku šetříte finance i svou energii. Lehký materiál je ideální pro použití jak v interiéru, tak ve venkovním prostředí. Vyznačuje se výborným poměrem pevnosti v tahu ku hmotnosti. Uvádí se, že minimální životnost hliníkových konstrukcí je 80 let.