Brněnská 16

Brněnská 16 – jak začala a probíhala tato událost?

V poslední době žije Brno celou řadou festivalů. Pokud jste si mysleli, že jsou festivaly záležitostí jenom léta, pak jste se šíleně spletli. Festivaly jsou součástí samozřejmě i podzimního období, nikoliv jenom toho letního. Sice se teď během podzimu nesetkáte s živými kapelami, ale rozhodně se setkáte s filmy, které se na festivalech pouští. Například nyní Brno ožilo hned dvěma filmovými festivaly!

Pokud jste v nedávné době cestovali nebo pobývali v Brně, pak jste oba festivaly jistě zastihli. Jeden festival byl Mezinárodní filmový festival Ekofilm, kdy si hlavní cenu odnesl německý režisér, který zkoumal samičku vlčice, která se zatoulala od své smečky. Druhým a tím trochu populárnějším festivalem byl Festival krátkých filmových snímků Brněnská 16.

Letos se tento filmový festival konal už po 58. Letos se nesl ve smyslu „My jsme rodina!“.

Jak letošní ročník započal?

Letošní 58. ročník mezinárodního festivalu krátkých filmů Brněnská 16 začal skvělý filmem „Kotvení zakázáno“. Jednalo se o hodinový filmový snímek režiséra Chiang Wei Linga, který pochází z Thaj-wanu.

Letos se do této filmové soutěže přihlásilo více jak 700 snímků, z nichž bylo vybráno pouze 42 snímků. Během letošního ročníku byly snímky rozloženy do 11 hodinových bloků. Všechny vybrané snímky se utkali o Hlavní cenu, pak o Cenu studentské poroty, Cenu diváků a taky Cenu Petra Hviždě.

Jaká byla odměna?

Výherní film letos získal nejen ocenění, ale taky 800 eur, což je velká a lákavá odměna, která je zároveň i motivací.

Co se týče doprovodného programu, který se během festivalu konal a který nebyl z filmového světa, tak se konaly nejrůznější diskuze na téma, jako je rodina či to, jak by se měla kloubit rodina a práce.

Letošní ročník byl tedy opravdu zajímavý a návštěvníci opět odcházeli spokojení. Snad se příští rok zase zvedne laťka, která je od letošního ročníku postavena opravdu vysoko.