Poznejte svět měn a peněz

Poznejte svět měn a peněz

Peníze nelze opominout, k životu je zkrátka potřebujete. Někdo víc, někdo míň. Je to závislé na životní úrovni a na očekávání. Mimo euro, které Evropě vládne, je ale dobré mít v merku i další měny. I jejich působení na ekonomiku dalších států je silné a může je značně ovlivnit. 

Všude kolem 

Ve chvíli, kdy sledujete kurzy online, nezaměřujte se jen na to hlavní, ale prozkoumejte i kurzy libry, kurzy forintu nebo polskou měnu. Ani jedna nestojí stranou a důležitou roli má při cestování i obchodování. Je poměrně velké (a nemilé) překvapení, že spousta lidí ani netuší, jaký kurz má vůči české koruně maďarský forint nebo polský zlotý. Země jsou nám geograficky skutečně blízké a ví se o nich tak málo. Hlavně, že máme v živé paměti každé zemětřesení amerického dolaru. 

Na rozdíl od eura nebo libry se dá říct, že měny od nás na východ jsou o něco stabilnější a neprochází tolika kolizemi jako ty propíranější s čilejším obchodem. Je to logické. Není na ně navázané takové množství ekonomik a neovlivňují je. Na druhou stranu mohou představovat zajímavé příležitosti pro investování. Jen se stačí zbavit předsudků, že jde o východní země a zapomenuté kraje bez perspektivy. 

Pozdě bycha honit 

Spousta lidí si myslí, že když příliš necestuje, nemá našetřeno a neinvestuje do zahraničí, nemusí kurzy měn řešit. Opak je ale pravdou. Je to záležitost, o kterou by se měli zajímat všichni. 

Ovlivnit můžete nákup v cizí měně přes internet nebo jednorázově vycestovat a směnit si větší objem peněz, zajímavý může být i kurz z jedné cizí měny do druhé nebo výhodné kurzy měn u banky, kde máte hypotéku nebo bankovní účet. Nemusíte točit velké peníze, aby se vám sledování po očku vyplatilo. I drobné se počítají. O těch majetnějších nemluvě, ty nemohou nechat stát kurzovní lístek stranou. Každá desetina pro ně může v rámci investic znamenat desetitisíce korun, a to jako směrem do výnosů, tak pochopitelně i do ztrát.