Digitalizace, nové technologie a počítačově schopní pracovníci. I to může pomoct českému strojírenství

Digitalizace, nové technologie a počítačově schopní pracovníci. I to může pomoct českému strojírenství

Nedávno probíhal zajímavý průzkum, který se zaměřoval na české strojírenství a na to, jestli se mu daří či nikoli. Strojírenský průmysl je dlouhodobě prosperující odvětví, v němž pracuje stále větší množství lidí. Dlouhodobě patříme s českým strojírenstvím ke světové špičce, ovšem podle mnoha odborníků je nyní před námi zkouška, ve které musíme obstát a která ukáže, jestli se stále ke světové špičce řadíme či nikoli. Nedávný průzkum se proto dotazoval odborníků na to, jestli existuje něco, co by mohlo pomoct českému strojírenství obstát ve zmiňované zkoušce. 

Jak jsme zmínili, české strojírenství se dlouhodobě řadí ke světové špičce. Jenom během loňského roku se zvýšila průmyslová produkce Česka o tři procenta. Strojírenské obory na tom měly velký podíl, i když se tedy vloni ukázalo, že růst strojírenství trochu zpomalil. Možná díky zpomalení musí české strojírenství čelit zkoušce, která ukáže, jestli se stále dá řadit mezi světovou špičku či nikoli. 

Nedávné průzkumy se tedy zeptali odborníků na to, co by podle nich mohlo českému strojírenství pomoct. 

Digitalizace a technologie jsou odpověď

Drtivá většina odborníků se shodla na tom, že digitalizace a technologie jsou řešením. Doba se neustále posouvá, stále míříme dopředu, i strojírenství musí jít stále vpřed. Musí se investovat do novějších, modernějších a inovativnějších technologií, které budou produkovat stále kvalitnější a přesnější produkty. To může udržet české strojírenství mezi světovou špičkou. 

Kromě toho by se české strojírenství mělo zaměřit na digitalizace, do řad svých pracovníků by se měly přidat počítačově schopní lidé, kteří umí ovládat tablety nebo páječky. I to může českému strojírenství prospět. 

Firma, která jde s dobou

Samozřejmě se na českém trhu najdou firmy, které jdou s dobou a které ve zkoušce už obstály. Moderní technologie najdete například ve firmě MSC MetPro, a. s., kde materiály prochází například rovnáním nebo ohraňováním.