Brněnské podzemí

Brněnské podzemí láká čím dál více turistů

Brno je město, v němž se jen tak člověk nenudí. Je tu tolik míst k vidění, které nadchnou naprosto každého. Rodiny s dětmi mohou zavítat do zdejší zoo, jiní mohou navštívit třeba nějakou únikovou hru, někdo rád vystoupí na Špilberk nebo na oblíbený hrad Veveří. Je toho tolik, co lze v Brně vidět, přesto většinou lidé skončí v podzemí. Na tom není nic špatného – to Brněnské podzemí má opravdu něco do sebe!

Jedná se o hluboké podzemní prostory, které najdeme pod Zelným trhem. Právě tady lze spatřit na vlastní oči unikátní, ale také i tajemná zákoutí, která skrývají nějaký příběh. Je tu řada středověkých sklepů a chodeb, které rozhodně stojí za navštívení – jenom se v nich neztraťte. Právě v tomto podzemí je to totiž hotový labyrint.

Nebojte, průvodci jdou s vámi!

Pokud byste se přece jenom báli, pak není se čeho bát – budete mít svého průvodce. Ten má na starosti vždy skupinu maximálně pětadvaceti lidí, kterou provede tímto historický podzemím. Navíc od roku 2012 je otevřena také Kostnice u svatého Jakuba, kdy objevíte a uvidíte prostory, které byly objeveny před šestnácti lety díky různým zdejším průzkumům.

Nemine vás ani prohlídka Sklepení domu mincmistrů

Dokonce vám bude umožněno zavítat do prostorů, které byly objeveny při průzkumu brněnského podzemí v roce 1999. Jedná se o takzvané Sklepení domu mincmistrů, což jsou sklepy, které se podle všeho nachází pod domem mincmistra Bruna a také později pod domem Mikuláše od Věže. Je dnes zpřístupněn plnohodnotně veřejnosti – vy však už nyní neuvidíte přesně ty prostory, které byly objeveny, protože dnes jsou už trochu inovovány, protože k nim byly přidány i instalace v rámci projektu „Zpřístupnění brněnského podzemí“.

Nachází se zde mimochodem taky Kryt 10-Z, což je kódové označení nejspíše asi jednoho z nejvíce utajovaných krytů, které patří do doby komunismu. Prý se zde měli ukrývat i představitelé města a kraje. V době nacismu se mělo jednat o úkryt přes americkým a sovětským bombardováním.