betlém na Petrově

Už jste viděli betlém na Petrově?

Vánoční svátky se každým rokem nesou v nic nestíhajícím duchu. Není se čemu divit, vždyť každým rokem přemýšlíme, co bychom měli nakoupit svým blízkým, chodíme nakupovat na poslední chvilku, samozřejmě na poslední chvilku i uklízíme či pečeme cukroví. Během tohoto předvánočního shonu bychom však měli myslet i na to, že je třeba trochu klidu a pokoje. Před Vánoci přeci můžeme navštívit různé vánoční trhy, které jsou skutečně příjemné a které nás každým rokem naladí na tu pravou vánoční atmosféru. Kromě toho se můžeme jít podívat i na mnohé krásné betlémy, které jsou ve městech k vidění.

Jedním krásným betlémem je i ten, který můžete navštívit na brněnském Petrově. Postaven je už tradičně v petropavlovské katedrále a jako každý rok bere návštěvníkům dech. Bohužel Ježíška v tomto betlémě nenajdete. Zdejší jesličky totiž budou prázdné až do Štědrého dne.

Jaký betlém si dneska můžeme na Petrově prohlédnout?

Na Petrově letos najdeme krásný, vyřezávaný betlém Heřmana Kotrby, který zdobí katedrálu sv. Petra a Pavla. Jedná se už o tradiční betlém, který je v této katedrále na každé Vánoce už posledních šedesát let. Letošní rok je však poprvé přístupný veřejnosti.

Čím je tento betlém jiný?

Možná si říkáte, že je to betlém jako každý jiný, ale to byste se šíleně spletli. Tento betlém je skutečně jiný – figurky jsou vyřezávané každé zvlášť, sdružují se do skupin vytvořených z jednoho bloku lipového dřeva. Pan Heřman Kotrba tento betlém vyřezával dlouhé tři roky – dokončil jej konkrétně v roce 1953.

Nejen na Petrově, i v jiných kostelech

Samozřejmě si takový betlém budete moct prohlédnout nejen na Petrově, ale i v jiných kostelech. Prohlídku kostelních betlémů nabízejí veřejnosti tři desítky brněnských kostelů. Těsně před Vánoci bude zahájen i velice bohatý program, který bude plná adventních koncertů či půlnočních bohoslužeb.