Tréninkové rady pro muže po čtyřicítce

Tréninkové rady pro muže po čtyřicítce

V životě muže je kritickou věkovou hranicí čtyřicítka. Po ní většina mužů začne pociťovat důsledky stárnutí svého těla. Svalová hmota a síla se budují těžko, déle se zotavujete z tréninku, fyzička je horší a vaše tělo ubolenější.

Bohužel, tomuto se člověk vyhnout nemůže, přijde to dříve či později. Pokud však chcete být stále co nejvíce efektivní ve svém tréninkovém snažení, měli byste učinit pár změn. Pomoci vám mohou i tyto rady:

1. Věnujte se jen tomu, co vám vyhovuje

Dělejte to, co vás naplňuje nejvíce a tehdy, kdy vám to nejvíce vyhovuje. Pokud jste v mládí hráli fotbal, místo kardia aktivit si najděte raději vrstevníky, se kterými byste si ho mohli jednou či dvakrát týdně fotbal zahrát. Nedělejte to, co vás nebaví, protože to negativně ovlivní i vaši morálku.

2. Zvyšte čas potřebný na regeneraci

Čím jste starší, tím potřebujete více času na regeneraci. Pokud chcete budovat svalovou hmotu nebo zvyšovat svou sílu efektivně, musíte také dopřát tělu dostatek času na zotavení.

3. Zefektivněte trénink i život

V tréninku se zbavte cviků, které nejsou až tak efektivní. Ve vyšším věku se jejich vhodnost ještě snižuje. Jedná se o izolované cviky, které je třeba nahradit vícekloubovými základními cviky, které zatěžují více svalů najednou. Pokud jde o život, zbavte se nepotřebných rozptýlení, které Váš život neobohacují a brání vám postupovat (hospoda, televizní maratony, pracovní konflikty, stres). Vytvořte si rozpis dní a zařaďte si do nich svůj trénink tak, aby vám to vyhovovalo a aby se minimalizovalo riziko vynechávání tréninků.

4. Upravte si výživu

Pokud si nebudete s přibývajícím věkem důkladně monitorovat výživu, vymstí se vám to. Je třeba dávat si pozor zejména na příjem sacharidů a konzumaci nezdravých jídel. Tělo je už nebude trávit tak efektivně a snadněji budete přibírat.