mobilní aplikace zachranka

Mobilní aplikace Záchranka nyní dokáže upozornit na hrozící nebezpečí

Mobilní telefon může pomoci nejen v krizové situaci, ale díky aplikaci Záchranka nově také upozornit obyvatele na hrozbu v okolí. Hojně využívaná Záchranka nyní nabízí Brňanům digitální varování o vzniklém riziku.

 

Lidé dostanou skrze aplikaci varovné hlášení o nebezpečí, pokud by mělo ohrozit jejich zdraví. Ať už jde o rozsáhlý požár, chemická havárie, znečištění vzduchu nebo vody.

K tomu, aby mobil uživatele varoval před nebezpečím, stačí uživateli spustit aplikaci Záchranka a v sekci „Informace“ u varovných upozornění zkontrolovat, jestli je Brno zvoleno jako sledovaný region. Uživatelé by měli pro případ tísňového volání mít vyplněny veškeré údaje v osobním profilu aplikace. Toto pomůže v rychlosti komunikace se záchrannými složkami. Uživatelé se nemusejí bát, že otevřením aplikace dochází ke kontaktování záchranářů. K tomu slouží tísňové tlačítko, které je třeba držet 5 vteřin.

„Právě při velkých krizových situacích je linka 155 výrazně přetížená. Pokud ale člověk obdrží upozornění s informací o události včetně toho, jak se má chovat, navíc s odkazem na krizový portál města nebo kraje, může se problematickému místu vyhnout,“ vysvětluje Jana Kubalová.

Aplikace Záchranka původně vznikla v roce 2012 jako studentský projekt. V roce 2016 byla spuštěna na celém území ČR. Stisknutím tlačítka v mobilní aplikaci dochází k odeslání nouzové zprávy. Zpráva odešle záchranným složkám přesnou polohu, stav baterie mobilního telefonu, osobní informace včetně zdravotního stavu, kontakty na osoby blízké a podobně. Současně aplikace vždy vytáčí linku 155. Aplikace je ke stažení zdarma na operační systém Android i iOS.

Více informací o aplikaci Záchranka na https://www.zachrankaapp.cz/.