Když se chci cítit lépe, jak toho dosáhnout?

Když se chci cítit lépe, jak toho dosáhnout? 

Jsou období, kdy je toho na nás jednoduše moc. Víme, že s vnějšími okolnostmi toho moc neuděláme, a tak se snažíme to nějak přetrpět. Cítíme se mizerně a za každou cenu se snažíme, aby nám bylo alespoň o trochu lépe. Jednou si koupíme něco hezkého na sebe, jindy si do noci budeme prohlížet životy jiných lidí na sociálních sítích, příště se možná seznámíme na jednu noc. 

Je to v pořádku, ale… 

Na ničem z toho není nic špatného, jestliže se z toho nestane náš jediný způsob, jak se cítit šťastně. Léčba závislosti mluví o útěku z reality, během kterého se snažíme najít na internetu nebo během nakupování chvíle, kdy se cítíme (u)spokojení. Uspokojení je příjemné, a proto se z něj stává závislost velmi rychle. Může vypadat jako závislost na nakupování, internetu, jídle, telefonu nebo sexu.  

Jak poznám závislost? 

Je nákup něčeho hezkého jediný způsob, který vás zvedne ze splínu po partnerské hádce? Máte pocit, že bez čokolády další den v práci prostě nezvládnete? Buďte opatrní. Jakmile v sobě máme vnitřní nervozitu, nakupování nemůžeme vyhnat z hlavy, a i přes výčitky svědomí si nový pár bot nutně musíme koupit, je třeba říct si o pomoc. 

Zlý pán 

Jakmile nás má závislost v hrsti, ovládá naše mozková centra zodpovědná za potěšení. V tu chvíli si sice uvědomujeme, že sníst tabulku čokolády není zdravé, ale nemůžeme si pomoct. Také víme, že pokud nepřestaneme brouzdat internetem, práce se sama nedodělá. Uvědomujeme si, že naše rozhodnutí poddat se příjemnému, bude mít negativní následky a někdy velmi zásadně ovlivní náš život – pracovně či zdravotně.   

Co s tím? 

Poznáváte se? Gratulujeme vám. Uvědomění je první krok k pozitivní změně a vyžaduje velkou dávku odvahy. Máte-li pocit, že se vám situace vymkla z rukou, zkuste o pomoc požádat odborníka, který vám pomůže najít řešení správné řešení přímo vám na míru.