drfg

Jaké jsou nejen personalistické fígle velkých společností

Napadlo vás někdy, co usnadňuje velkým firmám praktické funkční věci? Jak organizují své zaměstnance, projekty a vůbec vedení? Různé firmy k tomu využívají různé nástroje, ale několik novinek i osvědčených principů prozradila investiční skupina DRFG pod vedením Davida Rusňáka a její partneři.

Ve světě čísel, fondů a dluhopisů se najde prostor i pro společenskou diskuzi a porozumění. Zaměstnance si DRFG vybírá tak, aby měli zájem i o prospěch společnosti, nejen o svou výplatu. To se ukázalo, když byla založena Nadace DRFG.

„Někteří zaměstnanci DRFG začali spontánně přispívat na konto naší nadace a zmnožují tak její jmění, další avizovali, že se přidají. To je něco velmi silného, co působí i navenek. Viděl jsem to na užaslých tvářích svých přátel, spolupořadatelů festivalu Meeting Brno, když se dozvěděli, že na nemalý dar pro letošní ročník festivalu se skládají přímo zaměstnanci,“ popisuje ředitel Nadace David Macek.

Nejdříve je třeba mít kde pracovat

Firma Suntel, technologický gigant, se rozhodla dát svým zaměstnancům adekvátní místo pro práci. Ve Zlíně vybudovali nové administrativní a logistické centrum. Zaměřují se zde na efektivní komunikaci. Jednotlivé týmy jsou v budově rozmístěny tak, aby spolu mohly rychle a jednoduše komunikovat. Pokud jeden ze zaměstnanců potřebuje pomoc nebo recenzi od kolegy, dostane ji tak velmi rychle.

Kromě komunikace se Suntel zaměřil na to, aby jeho zaměstnanci měli dostatek denního světla, každá kancelář je klimatizovaná, ale budova je zároveň šetrná k životnímu prostředí.

Efektivitu práce může kromě správného pracovního místa také zvednout propojování zaměstnaneckých struktur. Do toho se pustila architektonická firma A PLUS a divize DRFG Real Estate. Financování investičních projektů realizuje DRFG z vlastních zdrojů, dále pomocí bankovních úvěrů a vlastních korporátních dluhopisů.

Architektonická firma dotáhla efektivitu k dokonalosti novým softwarem pro práci. Zavedli tzv. BIM, neboli Building Information Modeling. „Lze jej považovat za malou průmyslovou revoluci v projektování a správě staveb. Je to podobná revoluce, jako když se přešlo od kreslení na papír k projektování v systémech CAD. Všechny velké firmy v branži musí tuto technologickou laťku přeskočit,“ říká Pavel Tuza zodpovědný za DRFG Real Estate a současně ředitel A PLUS.