Jak si založit novou zahradu

Jak si založit novou zahradu 

Důvodů pro založení nové zahrady je mnoho. Možná jste se právě přestěhovali do nového domu a zahrada nesplňuje vaše očekávání. Nebo jste postavili dům a tím pádem odložili výkup pozemku na neurčito, a ještě nemáte předzahrádku nebo rodinnou zahradu. Nebo možná prostě toužíte po změně, která by proměnila vaši zahradu v zahradu vašich snů. Nezáleží na tom, zda se jedná o tvorbu zahrady, přestavbu nebo modernizaci: Při vytváření nové zahrady záleží hodně na dobrých nápadech a správném plánování zahrady. 

Sbírejte nápady a inspiraci pro svou zahradu 

V první řadě záleží na vás: nejlepší zahrada je ta, ve které se cítíte dobře. Měla by splňovat všechny vaše potřeby, ale také odrážet váš osobní styl. Zároveň musí styl zahrady ladit s vaším domem a okolím. Udělejte si brainstorming a shromážděte přání – nejlépe od všech členů rodiny. Prohlédněte si různé typy zahrad: 

  • Líbí se vám anglická nebo středomořská zahrada? 
  • Máte děti a chcete rodinnou zahradu? 
  • Líbí se vám moderní design zahrady? 
  • Chcete kuchyňskou nebo okrasnou zahradu, případně obojí? 
  • Chcete vodní prvky, například jezírko nebo přírodní bazén? 

Zamyslete se nad detaily, např. zda si ceníte udržovaného trávníku – nebo zda byste raději divokou a romantickou zahradu. Měli byste také začít přemýšlet o tom, kolik času můžete věnovat údržbě zahrady.  

Pusťte se do samotného navrhování 

V závislosti na tom pak můžete zahradu navrhnout tak, aby byla nenáročná na údržbu a s větším množstvím technologií, které vám ulehčí práci na zahradě – například automatický zavlažovací systém nebo robotická sekačka. Vytvořte si zápisník, abyste na nic nezapomněli. Sbírejte do něj výstřižky z novin, obrázky nebo dojmy ze zahradnických veletrhů. 

Zde přichází na řadu firma zabývající se zahradní a krajinářskou úpravou: nejprve si s vámi sedne – to je ta nejlepší chvíle, kdy se zbavíte svých návrhů a nápadů. Zahradní designéři mají s realizací přání zákazníků bohaté zkušenosti: poměrně rychle pochopí, jak vypadá zahrada ve vaší hlavě.  

Dobří projektanti také přidávají vlastní návrhy na zlepšení a doplňují vaše představy. Možná vás napadne něco, co vás předtím nenapadlo – například že by se vám hodil zahradní přístřešek nebo že by se hodila kůlna na nářadí pro sekačky, vertikutátory a podobně. Při první konverzaci si nezapomeňte zachovat otevřenou mysl. Uvidíte, že se vám to velmi vyplatí.