Logo Festivalu vědy

Festival vědy s JMK

Láká vás věda a všechna její tajemství kolem nás? Neváhejte a přijďte v pátek 6. září a v sobotu 7. září do areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno. Vydáváme za báječným dobrodružstvím vědy, techniky a historie – na Festivalu vědy s Jihomoravským krajem pro malé i velké.

Kdy? V pátek 6. září a v sobotu 7. září 2019 od 9.00 do 18.00
Kde? V areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno.
Vstup? Zdarma!

Muzeum Brněnska se letos Festivalu vědy zúčastní poprvé, a to hned tři z jeho šesti poboček. S Památníkem písemnictví na Moravě poznáte, jak se vyráběly knihy a vyzkoušíte si přečíst i napsat své jméno v různých písmech napříč staletími. Podhorácké muzeum pozve na výstavu Cesty do pravěku. Jak vlastně můžeme zjistit, jak vypadali dinosauři? Odpověď na tuto otázku objevíte sami, a ještě se u toho dobře pobavíte. Historie nejsou jen jména a čísla. S Památníkem Mohyla míru zažijete, jaké by to bylo stát se napoleonským vojákem.

Zábavní vědecký park VIDA! science centrum nabídne stanoviště s pokusy zaměřenými na různé formy ledu a změny skupenství i klimatu. Hvězdárna a planetárium Brno přiveze nafukovací Měsíc, dalekohledy a další vesmír atrakce.

Velkou podívanou slibují vysoké školy. Co je pH? Jak se měří, kde všude jej můžeme měřit a kde nám pomáhá? Nutriční terapeuti připomenou, že výživa je důležitou součástí našeho života a hraje významnou roli v prevenci mnoha onemocnění. Otestujete znalosti a dovednosti z teoretické fyziky a astrofyziky. V případě bezoblačného počasí se můžete podívat i na fotosféru a chromosféru Slunce. Vyzkoušíte si nejstarší metodu získávání zlata za pomoci rýžovací pánve. Naučíte se rozeznávat druhy obilí a poznávat zvířata. Můžete si zahrát na virtuálním simulátoru VBS2, otestovat své střelecké dovednosti na laserovém trenažéru nebo vyzkoušet si zobrazování objektů hyperspektrální kamerou. I v letošním roce bude instalována velká nádoba se „zázrakem“ zvaným škrob. Procházka po škrobové pastě je prostě nezapomenutelná!

Další věděcké kuriozity si pro vás připravili také strážníci Městské policie Brno, knihovny, Akademie věd České republiky, tým z CEITEC, ale i magistrát Brna a mnoho dalších vás budou celý víkend skvěle bavit.

Jak se na Festival vědy dostanete?

Areál Dopravního hřiště Riviéra Brno je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou – autobus č. 44 a 84, zastávka Riviéra. Od Mendlova náměstí, ze kterého je to 5 minut jízdy, bude doprava posílena. Přímo před areálem je také velkokapacitní parkoviště (zdarma).

Konkrétní vystavovatele a vědní disciplíny, které budou zastupovat si můžete prohlédnout na webových stránkách nebo na Facebookové události.

Mapa Festivalu vědy s JMK