Emise vs. Brno

Emise vs. Brno

Brno jakožto druhé největší město České republiky se neustále snaží o to, aby se zde lidé měli příjemně. Přece jenom se sem stěhuje čím dál více lidí, protože buď tu chtějí pracovat, nebo se tu rozhodují studovat. Nicméně je nutné poznamenat, že ať se sem lidé hrnou z jakéhokoliv důvodu, mělo by se vědět, co se v Brně děje.

Novinek je každý den habaděj, ovšem aktuální novinky se točí hlavně kolem brněnské zoologické zahrady, kam po čtrnácti letech přijeli opět lvi konžští, kteří tu mají naprosto fantastickou expozici za asi 17 milionů korun. Nicméně to není jediná velká novinka, kolem které se točí brněnský svět. Brno chce aktuálně zatočit s emisemi – tedy alespoň je touží o něco snížit.

Město se připojí k Paktu starostů a primátorů

Na základě doporučení radního se zastupitelstvo plánuje připojit k Paktu starostů a primátorů, kteří si kladou jediný velký cíl, a sice snížit emise CO2.

Co se týče doby, kdy vznikl tento Pakt, tak to bylo asi tehdy, kdy obce a Evropská unie přijal takzvaný klimaticko-energetický balíček. Jednalo se zhruba o rok 2008, kdy došlo k tomuto kroku. Od té doby ti, kteří se připojí k Paktu, se dobrovolně zavazují, že se pokusí maximálně snížit emise CO2, a to do roku 2030. Cílem je snížit emise alespoň o 40 procent. Jako další prioritní bod je zlepšit odolnost vůči lokálním dopadům klimatických změn.

Kolik měst a obcí se připojilo k tomuto Paktu?

K tomuto Paktu starostů a primátorů se do dnešního dne připojilo více jak 7 500 měst a obcí (úplně přesně je to asi 7 526 měst a obcí). Jedná se o města a obce z Evropské unie. Co se týče partnerských měst Brna, pak je do tohoto Paktu zasvěcen i Utrecht, Leeds, Stuttgart nebo Vídeň.

Díky tomuto Paktu se mimo jiné získá i přístup ke zdrojům financování různých plánovaných projektů ze státních a evropských programů. Ty jsou totiž přístupné jenom pro členy tohoto Paktu.