Brno uctívá

Brno uctívá

Brno je druhé největší město v České republice a neustále se zde něco děje. Není to však jenom o opravách nebo rekonstrukcích, ale je to také o řadě událostí, které se zde konají. Například je zde stále plno festivalů a jiných hudebních akcí, které lákají nejen stovky, ale rovnou tisíce návštěvníků. Mimo to se pořádá i řada veletrhů a výstav, které stojí za návštěvu a za zhlédnutí. Samozřejmě je nutné k těmto spíše zábavnějším akcím přidat i takové události, mezi nimiž se sem tam objeví i nějaká trochu významnější, leč smutnější událost, kterou je například i uctívání.

Během letošního léta se město Brno rozhodlo uctít obránce – roku 1645 a konkrétně patnáctého srpna vyhráli obránci Brna nad švédskými vojsky. Tuto vzpomínku octili nejen Brňané, ale také i představitelé města i představitelé Jihomoravského kraje.

Den ve znamení věnců a květin

Jako úctu sem nesli jak představitelé, tak i Brňané spoustu květin a věnců, které se položili na Špilberku u vyhlídkového glorietu. Konkrétně se pokládaly na hrob jednoho z vůdčích obránců města, a to na hrob Martina Středy v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Květy se také položily i u náhrobku velitele města Jeana Louise Raduit de Souches, který se nachází v kostele sv. Jakuba.

Mimo to se uctili i oběti válečných událostí

Mimo úctu obránců se také vzpomnělo i na tehdejší oběti válečných událostí. I těm podle představitelů a všech obyvatelů měst patří velký dík a hold, který se rozhodli všichni vzdát. Celý den se však nenesl ve smutném duchu, nýbrž v duchu, v němž byla cítit pýcha na ty, kteří pro Brno zemřeli.

Tento vzpomínkový akt nebyl však jen záležitostí jednoho dne, ale tomuto aktu předcházely také víkendové celodenní oslavy, které byly obohaceny o program pro malé i velké, a dále také jste mohli zhlédnout i ukázky bitvy na Kraví hoře.