Projekt ušetři vodu a zachraň strom

Brno se o své stromy stará a občané se mohou také zapojit

Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. 

 

Některé stromy se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k efektivnějšímu hospodaření s vodou při zalévání. Co konkrétně stromům pomáhá nebo co jim naopak vadí, budou pomocí čidel sledovat odborníci z Mendelovy univerzity. Pomoci s péčí o stromy mohou i obyvatelé města.

 

Pracovníci Veřejné zeleně města Brna za použití speciálního přístroje provzdušní půdu, ve které vzniknou prostory, kde se může voda zachytit. Následně ke kořenům stromů vpraví vodu s hydrogelem. Ten vláhu dokáže zadržet ve formě krystalků a postupně ji uvolňovat. Cílem je, aby zálivka byla efektivnější a zalití či děště se projevily na vitalitě stromu.

 

Na Rooseveltově ulici nebo Za Divadlem lidé potkají stromy označené cedulkou Ušetři vodu, zalij strom. Jde o projekt Michala Polanského a Marka Batelky, na kterém spolupracuje VZMB. 

 

Autoři projektu Zalejme.cz se snaží k péči o veřejnou zeleň přizvat širokou veřejnost. „Stromy usychají a přitom spousta použitelné vody zbytečně mizí v kanalizaci. Pojďme tu vodu ušetřit a zalévat je třeba cestou do práce nebo po večerech. Nikdo jiný to za nás neudělá. Vždyť zachránit vzrostlý strom je stejná radost, jako zasadit nový,“ píší na svých stránkách, kde je i mapa stromů s vrtem pro zalévání. Sbírat v domácnosti vodu mohou lidé třeba při umývání zeleniny nebo při odpouštění studené vody a čekání na teplou.

 

„Pokud se rozšíří a bude masovější, pomůže to stoprocentně. Ideální je voda odstátá, ale hlavně musí být bez saponátů. Jinak by to bylo kontraproduktivní,“ upozorňuje Kasala.