Základní školy Brno

Brno hlásí přeplněné základní školy

Nedávno se řešil a řeší nedostatek míst v brněnských mateřských školách. Tento problém se plynule přenesl na základní školy. Brněnské základní školy jsou přetížené, podle elektronických údajů je však volných míst v Brně dostatek. Jenže tyto volná místa jsou nerovnoměrně rozmístěná po městě, neřeší tedy problém spádových prvňáčků.

Nejvíc přetížené jsou školy v centru, ty musí doslova losovat děti, které u zápisu přijme. Ty, na které se nedostalo, musí radnice umístit jinam. To však může činit problém pro rodiče – dojíždění.

Třídy v základních školách se neustále rozšiřují, většina z nich pojme třicet dětí, ani to ovšem nestačí. Pokud tedy chcete přihlásit dítě na školu, pod kterou nespadáte, je velmi malá pravděpodobnost, že vás přijme. Přednost mají samozřejmě spádové děti, ani na ty se však nemusí dostat.

Město problém řeší každý rok částkou 200 milionů korun, která je určena na přístavby a úpravy školních budov. Očividně je tohle řešení nedostačující. Prvním řešením by měla být průběžná úprava spádových obvodů. Do nejbližších škol totiž chodí jen polovina dětí.