Brněnská přehrada plná pneumatik

Brněnská přehrada plná pneumatik

Do Brněnské přehrady naházel neznámý pachatel, nebo neznámí pachatelé dvě stovky pneumatiky. Vodohospodáři již začali s odklízením odpadu z přehrady, ačkoli očekávají, že jim práce budou trvat ještě několik dní. Podle mluvčího Povodí Moravy by měly být odklízecí práce hotovy v horizontu 3 – 5 dní. P

Speciální bagr, jež je uzpůsobený na práci na dne přehrady, vytáhl během hodiny z nádrže okolo dvacítky pneumatik. Do odklízení tohoto nelegálního jednání se musela zapojit také lidská síla. Pracovníci Povodí Moravy procházejí nádrž místo vedle místa, po pás stojící v ledové vodě. Pneumatiky jsou totiž špatně vidět. Ty od traktoru jsou pak pro bagr příliš velké a musí být z přehrady vytaženy lidskou silou. V odklízení nepomáhá pracovníkům ani počasí.

Pneumatik ve vodě si všiml místní rybář při procházce na konci minulého roku. Pomocí dalekohledu místo prohlédl a napočítal na 500 metrovém úseku přes 230 pneumatik. Na místo tak dnes dorazili i městští strážníci. Ti se domnívají, že je s největší pravděpodobností někdo vysypal z blízkého mostu.

Pneumatik se lze zbavit zadarmo

Jednání neznámého pachatele je však absurdní. Pneumatik se totiž lze zbavit zadarmo a zcela legálně ve stovkách odběrových místo na území celé České Republiky. Jejich provoz zajišťuje nezisková organizace Eltma. Pouze v Brně, jsou jich desítky.

Za odevzdání 200 pneumatik by však musel pachatel již zaplatit. To je asi také důvodem, proč skončily místo sběrny v řece. V případě dopadení hrozí pachateli pokuta. Jedná-li se o fyzickou osobu, až jeden milion korun, v případě právnické osoby podnikající v oboru až 50 miliónů.