Brněnská 16

Brněnská 16 se blíží!

V Brně se toho pořád tolik děje! Člověk ani nestačí registrovat všechny události. Jeden ani nemůže postíhat naprosto všechno, což je škoda, protože řada věcí nám tak uniká. Ještě, že existují nějaké výstavy, které trvají i několik měsíců. Pokud je to však něco jednorázového, bohužel je to věc „teď nebo nikdy“. Nicméně toto neplatí o oblíbeném festivalu, který je jedním z nejstarších mezinárodních festivalů u nás. Jedná se o Brněnskou šestnáctku, která letos bude trvat skvělé tři dny!

Brněnský šestnáctka letos vypukne už 11. října a potrvá až do 14. října. Budeme mít tedy tři dny na to, abychom navštívili tento opravdu tradiční brněnský festival. Vše se bude konat v sálu Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí 6.

Co nás čeká?

Pokud tento mezinárodní festival ještě neznáte, jedná se o festival těch nejlepších krátkých filmů, které pochází nejen z domova, ale také ze zahraniční. Brněnská šestnáctka je název, který byl odvozen od filmového formátu o šířce 16 milimetrů. A brněnská? Protože je to zkrátka v Brně!

Pokud bychom se chvilku měli pozastavit nad tímto filmovým formátem, tak se jedná o velice všestranný kinematografický formát, na kterém se natáčel i profesionální filmy. Využíval se však taky v televizích nebo třeba byl vrcholným formátem v amatérské kinematografii.

Pár zajímavých informací:

Ještě v 60. letech se soutěže filmů otvíraly jenom pro krátké hrané filmy, které se natáčely právě jenom na šestnáctce. V pozdějších letech už byl film otevřen i jiným, větší formátům. A poté v devadesátých letech se otevřel svět kinematografie i digitálním formátům. I Brněnská šestnáctka postupem času rozšířila své záběry do kinematografie a od amatérské tvorby přešla vlastně až po ty nezávislé filmy profesionální tvorby. Při výběrech filmů se však neustále dbá na ty krátké snímky, které se vybírají z celého světa. Najdou se nejen hrané snímky, které však převažují, ale také bude v nabídce i pár těch animovaných filmů.