Den Brna 2019

Den Brna 2019

Letošní ročník Dne Brna nemůže postrádat oblíbenou ukázku bitvy v podhradí Špilberku pod taktovkou Společnosti 1645.

Nově se představí vojenské ležení na Dominikánském náměstí, kde se bude po dva dny odehrávat stylový program koncertů, šermířských soubojů, tanců a především zde na dobovém jarmarku ochutnáte barokní pokrmy. Celý třídenní festival zde pak také zakončí barokní ohňostroj.

Městská oslava hrdinné obrany Brňanů proti Švédským vojskům. Skládáme poctu odhodlání a vytrvalosti obránců pod vedením Raduita de Souchese, kteří za třicetileté války vybojovali Brnu status neporaženého města a následně i metropole Moravy.

Historie bitvy

Švédský generál Tornstenson plánoval město dobýt do 3 dnů a Špilberk do týdne. Brňané se však k jeho překvapení nezalekli, mnohonásobné přesile se postavili a nakonec slavně zvítězili.

Pověstné jsou taktické kousky, které otravovaly morálku švédského vojska, a dnes v nich můžeme spatřovat zárodky charakteristického brněnského humoru. Místo očekávané kapitulace uspořádali měšťané na hradbách slavnost s hudbou, prapory a fanfárami, jindy podnikli nečekaný protiútok do švédského tábora a způsobili tam značné škody. Dodnes se pak v Brně drží tradice poledne odbíjeného už v 11 hodin, díky němuž údajně Torstenson 15. srpna 1645 obléhání ukončil a odtáhl pryč.

Svůj duchovní rozměr má i program festivalu, jelikož třicetiletá válka vzplála především z náboženských důvodů. V plánu jsou komentované procházky, bohoslužby a nezapomíná se ani na nejmenší návštěvníky.

Den Brna pořádá Biskupství brněnské, TIC BRNO a Společnost 1645.