Jak renovovat nátěr na starém nábytku
Všechno potřebuje svou péči. Nejen vztahy, pleť či duše. Ale také starý a poctivý nábytek, samozřejmě za předpokladu, že jej hodláme ještě v budoucnu využívat.
Jak zjistit, zda nátěr potřebuje ošetřit?
Na to existuje jednoduchý, ověřený trik. Vezměte si ostrý nůž a na skrytém místě do laku vyryjte křížek. Poté na něj přilepte kousek lepicí pásky, přitlačte a pomalu pásku strhněte. V případě, že je páska čistá, nátěr na nábytku je v perfektním stavu. V případě, že na pásce objevíte šupiny nátěru, bylo by vhodné, jej renovovat. Chcete-li jen povrch oživit, lak neodstraňujte, ale ošetřete povrch louhem sodným. V případě, že chcete i nábytek ošetřit a jeho životnost prodloužit o něco víc, bude nutné nátěr odstranit.
Jak odstranit nátěr?
Základní způsob odstranění nátěru probíhá ve třech krocích. Nejdříve ošetříme povrch hrubým brusným papírem (zrnitost 80), pak středním (zrnitost 120) a na závěr použijeme brusný papír jemný (zrnitost 180). Můžete nábytek brousit ručně, což je velmi náročné, nebo využít brusku.
Jak na přípravu povrchu?
Po odstranění nátěru je dobré provést opravy. Ty drobnější praskliny vyřešíme tak, že do nich vlepíme dýhu. Tu po zaschnutí seřízneme a následně přebrousíme. V případě velkých prasklin je lepší části od sebe oddělit a znovu slepit. Povrch poškozený například dřevokazným hmyzem je nutné ošetřit klíhem, přírodní pryskyřiční nebo epoxidovým lakem. Na větší výplně poškozených míst je možno také použít tzv. plastické dřevo.
Jak nanést nátěr?
Transparentní lazury se hodí spíše na přírodní povrchy, hustší lazury jsou méně transparentní, za to povrch lépe chrání. Lazury je však možno míchat stejně, jako barvy. Jsou také nositeli ochranných přípravků proti plísním a hmyzu.
Lazury nanášejte štětcem ve třech vrstvách, jejich přebytek setřete zhruba po minutách měkkým hadříkem.