Řekové a spory s Makedonií

Řekové by v tomto roce rádi ukončili spory s Makedonií

Bývalé jugoslávské republice Makedonii způsobil problém Řeků s názvem jejich státu už mnoho potíží.

Řecko chce ještě v tomto roce vyřešit svůj již více než dvě desetiletí trvající spor se sousední Makedonií ohledně názvu této bývalé jugoslávské republiky. Řekl to ve čtvrtek řecký ministr zahraničí Nikos Kotz, který se takto vyjádřil po setkání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. To uvedla agentura AP. „Myslím, že rok 2018 bude rokem, ve kterém se vyřeší zahraničněpolitické otázky, které zapadly na desetiletí,“ řekl Kotz podle agentury Reuters po zasedání vlády. „Vláda v otázce názvu vyjednává a podporuje návrh složeného názvu, který se bude komplexně používat,“ dodal ministr, avšak bližší podrobnosti neuvedl.

Řecko způsobuje Makedonii problémy

Atény se dlouhodobě snaží vynutit si změnu názvu sousední země tak, aby se nepletla s řeckou oblastí nesoucí stejný název, tedy Makedonie. Řecko z tohoto důvodu blokuje vstup Makedonie do EU i NATO, a to i přesto, že Makedonii, tu samostatnou, uznává pod jejím současným ústavním názvem většina států světa.

Podle Řecka je totiž název Makedonie, projevem iredentizmu a mohl by se stát příčinou územních nároků ze strany vlády ve Skopje. Dvoustranný spor začal už po osamostatnění Makedonie od Jugoslávie v roce 1991. Vláda Makedonie zase trvá na tom, že se země takto nazývala ještě mnohem dříve, než se jí podařilo dosáhnout nezávislosti.

Atény dosud souhlasily jen s tím, že Makedonii lze dočasně, dokud se spor zcela nevyřeší, označovat názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM – The former Yugoslav Republic of Macedonia). Řecko však avizovalo, že by spor rádo vyřešilo. Jak připomněla agentura AP, ochotu urovnat spor projevila i makedonská vláda.