Co musí být součástí žádosti o dotaci na novostavbu?

Co musí být součástí žádosti o dotaci na novostavbu?

Už máte dost nájmu nebo bydlení se spolubydlícími? Chcete žít ve vlastním příbytku, chcete mít vlastní domeček, kde budete vítat návštěvy a kde se budete cítit naprosto svobodně? Pokud patříte k lidem, kteří doslova prahnou po novostavbě, je zde jedna možnost, jak snížit pořizovací cenu novostavby, pakliže se bude jednat o pasivní domeček. Aktuálně je totiž možné získat dotaci na novostavbu, která razantně sníží pořizovací cenu vašeho vysněného příbytku. 

Určitě jste již slyšeli o dotačním programu Nová zelená úsporám. Jedná se o dotační program, který vznikl proto, aby se jakýmsi způsobem ocenili ti, kteří chtějí snížit spotřebu energií na rodinném domě. Pokud dojde ke snížení spotřeby energií na rodinném domě, dojde ke snížení celkové vyráběné elektřiny, tím se tedy podpoří životní prostředí kolem nás. 

Výstavbou pasivního domečku rázem prospějete přírodě, přesto budete bydlet ve vlastním. Pasivní domky v porovnání s klasickými zděnými příbytky nebo starými domy snižují spotřebu energie o desítky procent. 

Jak získat dotaci na novostavbu?

Pokud jste se rozhodli získat dotaci na novostavbu, měli byste si povolat na pomoc projektanta nebo energetického specialistu. Důvodem toho je fakt, že potřebujete zpracovat takzvaný odborný posudek, bez kterého není možné získat dotaci. Kromě toho vám pomůže vyplnit krycí list technických parametrů pro oblast podpory, v tomto případě se jedná o oblast podpory B, tedy o výstavbu v pasivním standardu. 

Součástí žádosti by měly být také faktury za provedené práce a pokladní doklady, případně výpis z bankovního konta. 

Jak podat žádost o dotaci?

Samozřejmě můžete žádost podat elektronicky, ale není to nutné. Můžete také zamířit na krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí. Právě Státní fond životního prostředí stojí za dotačním programem Nová zelená úsporám.