Čest srpnovým událostem

Čest srpnovým událostem

Letošní prázdniny se pomalu ale jistě blíží ke konci. Mnoho studentů si užívá poslední volné dny a zkouší si poměrně hodně vydělat, aby se tak během roku mohli uživit jenom malými brigádami. Nicméně řada žáků, co jdou na základní školy, se už těší, protože prázdniny byly pro ně dlouhé. Jenže pokud jste se rozhodli podnikat každý den něco jiného, co vám například nabízí město Brno, ani volný čas do konce roku by vám nestačil. Město Brno se totiž neustále snaží dělat mnoho akcí a událostí, které nadchnou zdejší brněnské či nebrněnské obyvatele.

Například srpen byl plný festivalů, ale také komornějších událostí. Dokonce se také řada událostí konala v úctyhodném duchu. Město Brno si například vzpomnělo na srpnové události, a tak se rozhodlo uctít tuto památku.

Pietní akt byl na programu dne

Brno si oběti tragických událostí z jednadvacátého srpna roku 1968 a 1969 rozhodlo uctít pietními akty. Vzdalo hold těm obětem, které zemřeli v ulicích při invazi vojsk Sovětského svazu a při zásahu jednotek SNB. Sovětští okupanti jednadvacátého srpna roku 1968 zabili šestnáctiletého učně Josefa Žemličku a také třicetiletého elektrikáře Viliama Debnára. Tuto hrůznou události připomínají konkrétně pamětní desky, které jsou umístěny na Jihlavské a Jedovnické ulici.

O rok později byla zastřelena osmnáctiletá krejčová Danuše Muzikářová, když prchala od kostela sv. Jakuba. Její vrah byl údajně buď z Lidových milicí, armády či z jednotek SNB. Ten samý den pak byl zavražděný i osmadvacetiletý dřevomodelář Stanislav Valehrach. I jeho vrah bohužel zůstal nepotrestán.

Kde se nachází jejich pomníčky?

Jejich pomníčky nalezneme na místech, kde k tragickým událostem došlo. Dále zde mimo pomníčků nalezneme i dvě pamětní desky. Právě k těmto deskám se položily krásné kytice, které tou byly položeny představiteli města Brno.