Únor a zahrada

Co byste měli v únoru stihnout na Vaší zahrádce

Koloběh přírody s sebou i tento měsíc přináší množství úkolů a povinností. Do čeho na zahrádce pustit a čemu naopak ještě věnovat klid se dozvíte právě zde.

Cibuloviny

Ve dnech, kdy není půda zmrzlá, můžete vysadit zapomenuté jarní cibuloviny. Vhodné jsou pouze ty, které byly před výsadbou uskladněny v chladu a suchu.

Letničky

Začněte s výsevem letniček (muškátů, petúnií) do interiérových miniskleníků. Nezapomeňte použít speciální substrát.

Trávník

Iv únoru platí zákaz vstupu na zmrzlý trávník. Pokud sněží, soustřeďte na něj odhrnutý sníh ze dvora, nikoli však z okolí solených chodníků a cest.

Skalka

Z míst, kde raší drobné jarní cibuloviny, odstraňte případnou zimní přikrývku nebo nafoukané listí, aby tam proniklo co nejvíce slunce. S čištěním celé skalky třeba počkat až do druhé poloviny března.

Trvalky

Zkontrolujte místa, kde byly v minulém roce vysázené trvalky. Pokud se vlivem mrazu kořeny vytáhly z půdy, opatrně je zatlačte zpět. V tomto období můžete začít i s výsevem trvalek do skleníku.

Lýkovce

V únoru se dají v zahradnictvích koupit kvetoucí zimní dřeviny – jasmíny či lýkovce. Vysazovat je však bude lépe až brzy na jaře. Do té doby mohou zkrášlovat vstupní prostory domu.

Stálezelené dřeviny

Během slunečních a teplejších dní nezapomínejte na zálivku stálezelených dřevin a jehličnanů, zejména těch nově vysazených. Zálivku dopřejte i miniaturním dřevinám v nádobách.

Muškáty

Zimující muškáty přeneste na světlé a teplé místo. Ještě předtím jim ostříhejte suché a poškozené výhonky. Rostliny jemně zkraťte a substrát v nádobách prokypřete.

Jehličnany

V případě potřeby můžete mladé jehličnany se zmrzlým kořenovým balem přesadit na jiné místo.

Rododendrony

Ve dnech, kdy nemrzne, je slunečno a sucho, zalijte rododendrony. Platí to zejména pro nově vysázené jedince. Pokud přijdou koncem měsíce a začátkem března silnější mrazy, je dobré květní pupeny ochránit netkanou textilií.