Sněhové frézy
Nenadálé přívaly sněhu k zimnímu období jednoduše patří. Jste-li vlastníkem rodinného domu s delší příjezdovou cestu, nebo vlastníme nemovitostí více, je pro Vás vlastnictví stroje na odklízení sněhu takřka nutností.
Sněhové frézy se hodí na odklízení sněhu především z míst, tedy cest, jež jsou vydlážděné nebo asfaltové. Velmi oblíbené jsou také u majitelů penzionů nebo hotelů, kde je nutné zabezpečit odklizení komunikací již v brzkých ranních hodinách. V oblibě je mají ale obce, ty zase takto odklízejí sníh z prostor, kde je nemožné dostat se s větší technikou.
Jak frézu vybrat?
Jako první nezbytný krok je třeba zamyslet se. Položit si otázku, zda terén, na kterém chcete sněhovou frézu používat je pro ni sjízdný. Problémem jsou například kamenné cesty. Při „sebrání“ kamene by mohlo totiž dojít k poškození některé z části stoje. V příliš velkém svahu by pak mohlo dojít k přelití oleje do motoru a jeho následnému poškození.
Jednostupňové frézy
Tento druh fréz je určen pro ty pevné plochy, ze kterých hodláte odklízet pouze čerstvý sníh o maximální výšce 15 cm. Tento typ strojů nedisponuje pojezdem, tím je laicky řečeno jeho obsluha. Navíc má jednostupňová fréza pouze jeden výkon.
Dvoustupňové frézy
Mnohem vyhledávanější a především mnohem výkonnější jsou frézy dvoustupňové. Fungují na stejném mechanickém principu jako frézy jednostupňové. Zkráceně lze říct, že daný stroj sníh nabere a vyhodí ven komínkem ze stroje. Tímto ale podobnost těchto dvou typů fréz končí.
Dvoustupňové frézy jsou mnohem výkonnější, zvládnou větší vrstvy sněhu, a to i toho zmrzlého, zledovatělého nebo mokrého. Základním kamenem těchto zařízení je mohutná pracovní komora.
Na co se při výběru zaměřit?
Jak již bylo uvedeno výše, určitě zvažte velikost, sklon a terén pozemku, na kterém budete s frézou pracovat. Potřebujete-li frézu využít v terénu s větším sklonem, volte spíše frézu pásovou. Hodláte-li frézu kupovat u prodejce v kamenném obchodě, věnujte pozornost také tomu, jak s Vámi prodejce jedná.