Rekonstrukce smuteční síně Brno

Smuteční síň v Brně čeká rekonstrukce za 15 miliónů

V příští roce by město Brno mělo vyčlenit peníze na rekonstrukci smuteční síně v brněnských Židenicích. Částka by se mělo pohybovat kolem 15 milionů korun. Na znovuobnovení funkcionalistické stavby se podílel i zesnulý brněnský architekt Ivan Ruller. Ten je autorem původní stavby, kterou navrhl v 70. letech.

Síň si zachová svou původní myšlenku, ale bude kompletně zrekonstruována. Vstupní hala tak stále bude pomyslně zastupovat svět živých, rozlučková síň s jezírky po stranách stavby a skleněnými stěnami tvoří symbolickou bájnou řeku Styx, a tedy hranici mezi světem živých a mrtvých.

Rekonstrukce dále opraví posuvnou vitrážovou stěnu od Miroslava Netíka, která je mezníkem mezi členy obřadu a pietním místem s rakví. Na konci obřadu se stěna vždy uzavře.

Dalším zachovaným bodem jsou například umělecká díla. Patří mezi ně i sousoší od Olbrama Zoubka – Obviněný, Obžalovaný a Odsouzený. Dále skleněná plastika ukřižovaného Krista od Valéra Kováče. A v neposlední řadě se na své místo vrátí i obrazy od Karla Rechlíka a Miroslava Netíka.

Zatím není jasné, jaké bude okolí před budovou, které musí také projít rekonstrukcí. Na projektu se podílí i studenti Vysokého učení technického v Brně, kteří spolupracovali přímo s profesorem Rullerem.

Smuteční síň je architektonickým skvostem a Brno se touto stavbou může jedině chlubit.