Právníci Donalda Trampa chtějí zastavit vydání knihy o prezidentovi

Právníci Donalda Trampa chtějí zastavit vydání knihy o prezidentovi

Právníci amerického prezidenta Donalda Trumpa se pokoušejí zabránit vydání nové knihy spisovatele a novináře Michaela Wolffa, která prezidenta zobrazuje jako neinformovaného a nezpůsobilého k výkonu svého úřadu.

Wolffofi a jeho vydavateli, společnosti Henry Holt and Company, zaslali ve čtvrtek dopis, ve kterém se jim vyhrožují okamžitou žalobou, pokud připravovanou publikaci vydají. Kompletní znění dopisu na svých stránkách zveřejnil deník Washington Post.

Oheň a hněv

Kniha s názvem „Fire and Fury: Inside the Trump White House“ (Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu) popisuje podle úryvků, které z ní ve středu zveřejnili magazín New York a britský deník Guardian, Trumpovu předvolební kampaň v roce 2016 jako honbu za publicitou, jejímž záměrem nebylo získat prezidentský úřad.

V knize dostal značný prostor i bývalý hlavní stratég Bílého domu a někdejší šéf Trumpovy předvolební kampaně Stephen Bannon. Ten podle zveřejněných úryvků označil za „velezrádné“ a „nevlastenecké“ setkání, na kterém se v červnu 2016 v mrakodrapu Trump Tower sešli Donald Trump mladší, zeť amerického prezidenta Jared Kushner a bývalý šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort s ruskou právničkou Natalja Veseľnickou.

Právník Charles Harder ve čtvrtek jménem amerického prezidenta v doopise spisovateli i jeho vydavateli napsal, že Bannon svými tvrzeními porušil smlouvu, v níž se zavázal k diskrétnosti.

Donald Trump prezidentem

Nynější americký prezidentem je prvním, který byl do svého úřadu zvolen, aniž by měl za sebou jakoukoli politickou nebo armádní minulost. Zároveň se jedná o nejstaršího a nejbohatšího zvoleného prezidenta. Již jeho volební kampaň byla plná kontroverzí. Společnost pobuřovaly jeho výroky vůči ženám i minoritám. Jeho negativní postoj vůči přistěhovalcům, především z Mexika je také dobře znám.