Osvětlení jako nedílná součást našich domovů. Jaké patří do jednotlivých místností?

Osvětlení jako nedílná součást našich domovů. Jaké patří do jednotlivých místností?

Hliníkové nábytkové nožky vybrané, madla a úchytky do kuchyní taky, ale osvětlení – to je stále ještě oříškem? Pokud je tomu tak, je zapotřebí se podívat na každou místnost individuálně. V jednotlivých částech domu trávíme čas jinak a také zde trávíme jinak dlouhou dobu. Pojďme si proto zhodnotit pokoj po pokoji a zjistěme tak, jaká světla se hodí do které místnosti rodinného příbytku. 

V kuchyni jde nejen o požitek, ale také o bezpečí

Zařizujete kuchyni? Vaše pozornost pravděpodobně sklouzne k jednomu centrálnímu osvětlení. A není to špatně. Hlavní svítidlo je základem, jedná se o prioritní zdroj světla. Jenže nestačí. Zajistí nám požitek z jídla, ale v kuchyni bohužel nejde pouze o něj. Jde zde také o bezpečí. 

Přece jenom na pracovní desce prakticky denně připravujeme snídaně, obědy i večeře a je proto klíčové, abychom zajistili dostatek světla zajišťující bezpečí při práci. Prostor nad pracovní deskou proto vybavte LED sestavami, které ji dokonale a spolehlivě osvětlí.

Obývací pokoj jako místo společenských setkání i relaxace

Co se týče obývacího pokoje, mluvíme o místnosti nejen společenské, ale také odpočinkové. Kromě centrálního osvětlení, které stejně jako v kuchyni bude hlavním zdrojem světla, se vyplatí mít v jednotlivých koutech lampy či nástěnná světla, která večer u televizního pořadu zajistí útulnou komorní atmosféru. 

Stojací lampy bývají většinou součástí čtenářských koutů tvořených z pohodlného křesla, taburetu a odkládacího stolíku na občerstvení nebo knihy.

Do ložnice patří světlo teplé

Není tajemstvím, že osvětlení je to, co hýbe s naší náladou. Zatímco v obývacím pokoji můžeme vsadit na denní světlo, do ložnice patří spíše teplý nádech. Přece jenom zde uléháme ke spánku a světelné šoky nejsou ničím, o co bychom stáli. 

Opět je zde jedno světlo centrální, na nočních stolcích pak lampičky, které zde mají své místo spíš z praktických důvodů.