Garnýže a záclony jsou ozdobou vašeho interiéru

Garnýže a záclony jsou ozdobou vašeho interiéru

Garnýže a záclony se poprvé staly populární v 15. století v období renesance. Od té doby prošly vývojem, takže současné záclony a garnýže se těm původním podobají jen velice okrajově. Zatímco dříve byly v oblibě těžké neprodyšné materiály a spousta střapců a třásní, v dnešní době vítězí lehké materiály. Garnýže jsou vyrobeny obvykle z kovu nebo ze dřeva a mohou být prosté nebo také velmi zdobné. 

Kusové nebo metrážové záclony?

Při nákupu záclon si můžete volit ze dvou druhů. Z kusových nebo metrážových. Kusové záclony mají přesně dané rozměry a jejich okraje už jsou upraveny tak, že jsou v podstatě připraveny k pověšení na garnýže. Metrážové záclony si můžeme představit jako zamotané podobně jako koberec. Zde znáte jejich šířku, délku si můžete zvolit sami. A v takovém případě musíte znát rozměry svého okna. Za případné začištění stran si některé společnosti účtují další poplatky, máte ale záclonu přesně na míru vašeho okna. 

Jak změřit metrážové záclony?

Výška záclony bude i v případě metrážové záclony dána. Tento rozměr označuje, kde bude záclona končit. Tedy zda hned pod parapetem nebo až po zem. I tento rozměr je potřeba znát, takže si změřte také výšku oken. Přidejte 20 cm (10 cm bude vzdálenost garnýže od rámu oken a další 10 cm bude přidáno, aby záclona končila pod parapetem). Pro zjištění šířky záclony si změřte, jak je vaše okno široké. Tento údaj násobte 1,5x nebo i 2x. Důvodem, proč to tak děláme je to, že záclony jsou nařasené. 

Jakou vybrat garnýž?

Zatímco dříve se používali spíše dřevěné nebo dokonce plastové garnýže, dnes už se používají kovové. Dřevěné a plastové se totiž velmi často pod tíhou záclon či závěsů prohýbají a jejich odolnost není taková, jako v případě kovových garnýží. Ty mají životnost až 20 let a navíc skvěle vypadají. Mohou mít klasické nerez provedení nebo také se zbarvením do zlaté či měděné.