Dřevěné stoly: víte, že není dřevo jako dřevo

Dřevěné stoly: víte, že není dřevo jako dřevo?

Stoly jsou běžnou součástí naší domácnosti a patří k nejdůležitějšímu vybavení vůbec. Může jít o jídelní stoly nebo konferenční stolek. Dřevo a kov patří mezi nejběžnější materiály, které se na ně používají. A právě dřevo je nejoblíbenější, protože se hodí do každé místnosti. Je to přírodní materiál, který prospívá i domácnostem, které se snaží o rustikální vzhled. Víte ale, že říci „dřevěný stůl“ vlastně nestačí? Existuje totiž hned několik druhů dřeva.

Různé druhy dřeva

Stoly mohou být vyrobeny z tvrdého nebo měkkého dřeva nebo z dřevotřísky. Některé stoly mohou mít pouze dřevěnou desky a doplněny bývají jiným materiálem. Klasikou je například jídelní stůl dřevo kov – tedy stůl se dřevěnou deskou a kovovou podnoží. Nemusíte se tedy orientovat pouze na stoly celodřevěné.

Tvrdé dřevo

Patří k tomu nejodolnějšímu, co dřevo nabízí. Zahrnujeme sem taková dřeva, jako je například mahagon, ořech, dub či javor. Pokud časem dojde k jejich opotřebování a poškrábání, můžete je jednoduše renovovat zbroušením a nalakováním. Jejich životnost je tedy velice dlouhá. Tyto stoly vydrží i náročnějším podmínky a vypadají luxusně. Jedná se o velice pěkný materiál. Za dobré vlastnosti si ale bohužel musíte připlatit.

Měkké dřevo

Do skupiny měkkého dřeva patří takové stromy, jako smrk, sekvoj, borovice, cypřiš a další jehličnany. Jejich výhodou je to, že vypadají velice pěkně. Bohužel nejsou tak tvrdé, jako v předchozím případě, takže hrozí poškrábání. A to i navzdory speciálním ochranným vrstvám, kterými bývají ošetřeny. Dřevo můžete nabarvit jen průhledným lakem, aby vynikla textura dřeva, nebo na ně můžete použit nejrůznější barvy na dřevo. Měkké dřevo má nižší hmotnost a snadněji se řeže.

Dřevotříska

Dřevotříska se vyrábí slisováním třísek ze dřeva. Vzniknout tak nejčastěji desky, ze kterých se dá vyrobit nábytek, který svým vzhledem skvěle napodobuje vzhled i funkce dřevěných stolů. Jeho výhodou je to, že přichází ve spoustě různých barevných provedeních a jeho cena je obvykle nižší, než u předchozích dvou variant. Bohužel jej nemůžete renovovat broušením a jeho odolnost není tak vysoká.