azznacky

Brněnská rarita baví celou Evropu. V ulici Úvoz se přemnožilo dopravní značení

O okolní českých silničních komunikací se odjakživa traduje, že jsou jako les značek. Brněnští silničáři ovšem posunuli význam přirovnání na další úroveň a nasadili trefnému přirovnání korunu. V části ulice Úvoz se v listopadu objevilo přes čtyřicet stejných značek. Důvodem byla realizace vodorovného dopravního značení označujícího parkovací místa pro rezidenty. Důkladné opatření se takřka okamžitě stalo hitem internetu a dostalo se i do hledáčku zahraničních serverů.

Ulice Úvoz se společně s ulicemi Údolní, Pekařská či Pelicova stala součástí tzv. modré zóny, což je oblast, ve které mohou bez omezení parkovat pouze osoby s platným oprávněním. To mohou získat pouze lidé s trvalým pobytem a průkazným vztahem k vozidlu. Pro ostatní motoristy je modrá zóna dostupná pouze po uhrazení parkovného, a to pouze po vymezený čas.

Na počátku minulého měsíce měli silničáři napilno a v ulicích realizovali finální práce, které museli dokončit do plánovaného spuštění modré zóny. Obyvatelé i náhodní projíždějící však byli velmi překvapeni, když se v ulici Úvoz objevilo dopravní značení B29. Zákaz stání vyrostl v tak hojném počtu, že se fotografie okamžitě rozletěly do všech koutů českého internetu. Netrvalo dlouho a z brněnského lesa značek si utahovali i v zahraničí.

Jakkoliv se však dopravní značení v Brně jeví poněkud zvláštně, zřejmě má své opodstatnění. Tisková mluvčí Brněnských komunikací uvedla, že jedině takto mohou omezení zaznamenat i méně všímaví řidiči. Případná překládka vozidel ve frekventované ulici by zbytečně zdržela práci silničářů. Stejného názoru byl i vedoucí odboru dopravy. Podle něj šlo o standardní opatření, ke kterému se silničáři přiklání i např. při blokovém čištění.

Jak vypadala tedy jízda ulicí Úvoz, si můžete prohlédnout na tomto videu.